free web hit counter

مصاحبه با بانوان آتش نشان در ایران

مجموعه: مصاحبه, مصاحبه هنرمندان تعداد بازدید: 570
مصاحبه با بانوان آتش نشان در ایران

مصاحبه با بانوان آتش نشان در ایران

زنان آتشنشان, زنان آتشنشان در کرج, پایگاه آتشنشانی زنان, زنان دلیر آتشنشان

حدود ۹ سال است که اولین ایستگاه بانوان آتش نشان کشور در کرج راه اندازی شده است و طی این سالها، عملیات و حوادث مختلفی از جمله زلزله بم، تصادف اتوبوس اقوام کرد در اتوبان کرج – قزوین، سقوط اتوبوس در رودخانه کرج و … را پوشش دادند و به امدادرسانی به حادثه دیدگاه پرداختند…برای مصاحبه با این شیر زنان ایران زمین دراین پست از سایت آناپیک با ما همراه باشید.

زنان آتشنشان, زنان آتشنشان در کرج, پایگاه آتشنشانی زنان, زنان دلیر آتشنشان
سارا شعبان دوست مسئول ایستگاه آتش نشانی بانوان می گوید  در مجموع در این ایستگاه ۱۱ بانوی آتش نشان در بخش های مختلف اعم از هدایت گر خودرو، اپراتور، آتش نشان و … حضور دارند. پوشش بانوان آتش نشان هیچ فرقی با آقایان نمی کند و تنها زنان مقنعه به سر دارند که در پوشش کلاه گاهی حادثه دیدگان فکر می کنند که آقا هستند.
زمانی که آزمون کشوری برای جذب بانوان آتش نشان برگزار شد، ۷۲ نفر متقاضی حضور در آزمون بودند که پس از برگزاری آزمون تنها ۳۲ نفر برای تست ورزش آمدند و از این تعداد در مجموع ۱۱ نفر موفق به قبولی شدند که هم اکنون در این ایستگاه مشغول به فعالیت هستند.
به گفته شعبان دوست، طی سالهای گذشته استانهای مختلفی مانند همدان، شیراز و کرمان ایستگاه آتش نشانی بانوان را راه اندازی کرده اند اما به دلیل مشکلات مختلف این ایستگاهها تعطیل شد.
زنان آتشنشان, زنان آتشنشان در کرج, پایگاه آتشنشانی زنان, زنان دلیر آتشنشان

چگونه شروع کردیم :

همه چیز از یک آگهی کوتاه اما متفاوت و پرمعنا در یکی از روزنامه ها آغاز شد .سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی کرج تعداد محدودی آتش نشان زن استخدام می کند .

همین جمله به ظاهر ساده که ماهها طراحی و رایزنی پشت آن بود ، سرآغاز حضور زنان کرجی در عرصه ای متفاوت از فعالیت های اجتماعی در ایران ، خاورمیانه و جهان شد .بیش از ۱۶۰ نفر برای ثبت نام و شرکت در آزمون مراجعه کردند که مرحله اول ۶۰ نفر و در مرحله پایانی ۱۲ نفر موفق به گذراندن آزمونهای سنگین علمی و عملی سازمان شدند و به عنوان اولین آتش نشانان زن خاورمیانه مشغول به کار شدند .

 زنان آتش نشان کرج (که علاوه بر امداد و نجات کار آتش نشانی هم می کنند)در ۳ شیفت ۲۴ ساعت کار و ۴۸ ساعت استراحت ، دوشادوش مردان مشغول خدمت هستند و این یعنی زن ایرانی با هویتی اصیل ، ایمانی عمیق و عشق وافر به نوع انسان . ( در کشورها مانند چین و ژاپن یا کشورهای اروپایی زن امدادگر وجود دارد اما زن آتش نشان نداریم ! )

اونیفرم کار آنان مانتو و شلوار و مقنعه طوسی رنگ است که هنگام کار اورکت ، کلاه ویژه و در برخی مواقع لباسهای خاص از جمله لباس نسوز به آن افزوده می شود .

در خصوص « داشتن اورکت های یکسان با آقایان .. و اینکه معمولا از اول نمی فهمند که ما خانم هستیم .. » و یا « محدودیت ها در کمک رسانی به آقا یا خانم » ، « خصوصا در موارد خاصی چون خودکشی خانمها » و حتی « محدودیت های حجاب آنان ! » و ..

زنان آتشنشان, زنان آتشنشان در کرج, پایگاه آتشنشانی زنان, زنان دلیر آتشنشان

عاشقانه کارمیکنم:

محمودزاده ، زندگی مشترک را مکمل چنین شغلی می داند و می گوید : شغل ما هیچ منافاتی با زندگی مشترک ندارد و این امر به طور کامل بسته به نظر شخصی افراد است همانگونه که اکنون از گروه ما پنج نفر وارد زندگی مشترک شده اند بدون آنکه خللی در کارشان ایجاد شود.

برق شجاعت در چشم هر سه آتش نشان دیده می شود ، شجاعتی که خاص این شغل است و ویژه افرادی که نمی دانند در این ساعت از کارشان با چه حادثه ای مواجه می شوند.

محمودزاده می گوید : نمی توان پیش بینی کرد در هر ماموریت با چه وضعیتی مواجه خواهیم شد یا چه نوع حادثه ای اتفاق افتاده ، مثلا ممکن است ۱۰ مدل ریزش چاه یا صدها مدل حریق رخ دهد . گستره کار ما می تواند از گیرکردن انگشت دست در جایی ، خودکشی ، گرفتن حیوانان وحشی و نجات غریق تا اطفاء حریق ، انفجار ، تصادف و آتش سوزی جنگل و … وسعت یابد و هیچ محدودیتی از نظر زن یا مرد بودن در این شغل وجود ندارد تنها باید حادثه ای در شیفت کاری شما رخ دهد.

مثلا در یکی از شیفتهای کاری بچه های گروه برای گرفتن شتر مرغ هایی که متواری شده و نظم شهر را برهم زده بودند چندین ساعت کار کردند یا نجات کودکی که در استخر افتاده و خفه شده بود یا اطفاء حریق در یکی از باغهای شهر مواردی از فعالیت این گروه است.

حس امنیت و آرامشی که حضور زنان آتش نشان در حادثه ها ایجاد می کند بی بدیل است . دو آتش نشان زن کرجی به مدت ۱۰ روز در حادثه بم مشغول امداد رسانی به زلزله زدگان و آسیب دیدگان بودند و همپای مردان به خدمت رسانی پرداختند. امروز آتش نشانان زن آنقدر در کار خود زبده هستند که نگاههای متعجب دیگران برای آنان نگران کننده نیست و با آرامش به کار خود ادامه می دهند.

سمیه امینی در این خصوص می گوید: به دلیل داشتن اورکت های یکسان با آقایان معمولا از اول نمی فهمند که ما خانم هستیم ولی زمانی که متوجه می شوند خوشحال می شوند و آرامش در چهره های آنان دیده می شود. چون می بینند یک خانم در محل حادثه ای که آنها را در خطر قرار داده ، حضور یافته و بی هیچ واهمه ای مشغول کار می شود.

محمود زاده نیز می افزاید: محدودیتی در کمک رسانی به آقا یا خانم نداریم و مانند همکاران آقا هر چه باشد انجام می دهیم ولی خانمها اغلب وقتی ما را می بینند که به کمک همسر ، خواهر ، فرزند ، برادر یا خود آنها رفته ایم احساس امنیت می کنند. به عنوان نمونه در برخی موارد خودکشی خانمها آتش نشانان زن بسیار مفید واقع می شوند زیرا زبان آنها را بهتر می فهمند.

زنان آتشنشان, زنان آتشنشان در کرج, پایگاه آتشنشانی زنان, زنان دلیر آتشنشان

زن ایرانی در طول تاریخ افتخارات متعددی داشته و همواره از عفاف و پاکدامنی این زن سخنها بر زبان رفته است. در تمام تاریخ ایران حتی قبل از ورود اسلام به جز دوران پهلوی ها زنان ایران مقید به حجاب بوده اند؛ اما نوع پوشش و عفت زن ایرانی هیچگاه او را از حضور در اجتماع و ایفای نقشهای مستقیم و غیر مستقیم بازنداشته است.

سارا مهدوی یکی از اعضای گروه ۱۱ نفری آتش نشانان کرجی در این خصوص معتقد است: نگاهها به زنان خاورمیانه به خصوص کشورهای حاشیه خلیج فارس شاید چندان مطلوب نباشد اما نگاه به زن ایرانی تا عربستانی خیلی تفاوت دارد . در برخی کشورهای همسایه یا سایر نقاط دنیا زنان حق رای ندارند یا به آنان اجازه رانندگی داده نمی شود یا قانونهای سخت تری برای حضور آنان در اجتماع وجود دارد اما در ایران هر روز حضور زنان پر رنگ تر می شود.

وی در تشریح احساس اعضای گروه از مشهور شدن در سطح جهان عنوان می کند: ما فکر می کنیم نگاه به زن ایرانی نه به صرف آتش نشان بودن ، بلکه به خاطر شخصیت خود زن ایرانی عوض شده و این اتفاق سالهاست که روی داده است و همین تغییر نگاهها در داخل و خارج کشور روند پیشرفت زنان ایرانی را تسهیل خواهد کرد.

مهدوی یادآور شد: اولین سئوالی که تقریبا اکثر رسانه های خارجی از ما می پرسند مربوط به نوع پوشش و نحوه کنار آمدن ما با حجاب است و ما همانگونه که بارها گفته ایم باز هم می گوییم که ” ما در ایران در فرهنگی ایرانی و اسلامی پرورش یافته ایم ، از کودکی با حجاب آشنا هستیم و آن را جزئی از شخصیت خود می دانیم و باعث افتخار است که یک زن مسلمان با حجاب می تواند همپای مرد تلاش کند و مفید واقع شود. در ثانی تنها چیزی که ما با آن مشکل نداریم حجاب است و به نظر می رسد خارجی ها با این نوع پوشش مشکل دارند”.

زنان آتشنشان, زنان آتشنشان در کرج, پایگاه آتشنشانی زنان, زنان دلیر آتشنشان

شیطنت عامل اصلی آتش نشان شدنم بود!

محبوبه ابراهیمی به ۹ سال گذشته بر می گردد. شیطنت عامل اصلی آتش نشان شدنم بود!« در آن زمان ۲۱ ساله بودم و خیلی شیطون، وقتی فهمیدم که سازمان آتش نشانی نیرو جذب می کنه، با پیگیری های فراوان، بالاخره موفق به حضور در دوره های آموزشی شدم. پس از اتمام دوره ها، به صورت شیفت در ایستگاه حضور یافتم.»

او از اولین باری که در عملیات حضور یافت گفت، از زمانی که برای اولین بار شیلنگ خودروی حامل آب را در دستانش فشرد و شک به دلش افتاد که نمی تواند شعله های آتش را خاموش کند.دست و پایش می لرزید، اعتماد به نفس خود را از دست داده بود، از طرفی عکس العمل مردم برایش غم انگیز بود، این باور در مردم وجود داشت که زنان نمی توانند به امدادرسانی بپردازند و نگران این بودند که هر لحظه عزیزانشان از دست بروند. به گفته ابراهیمی، هم اکنون شهروندان بسیار ساده و راحت با این موضوع کنار آمده اند و در برخی موارد به کمک آتش نشانان می آیند. در واقع برایشان حضور بانوان آتش نشان در حوادث عادی شده است.

زنان آتشنشان, زنان آتشنشان در کرج, پایگاه آتشنشانی زنان, زنان دلیر آتشنشان

تک دختر خانواده حاج ایل؛ آتش نشان پرتکاپوی ایران
نوبت به «زهرا حاج ایل» رسید، از برق نگاهش مشخص بود که فوق العاده پرتکاپو است و عاشق شغلش. « من تک دختر و در کنار سه برادرم بزرگ شدم، از کودکی همبازی برادرانم بودم و از همان موقع علاقه زیادی به کارهای مردونه داشتم. فکر می کردم اگر تنها پرستار شوم می تونم به مردم خدمت کنم. در ذهنم هم نمی گنجید که روزی آتش نشان شوم و بتونم سر عملیات بروم و به مردم امدادرسانی کنم.» اولین حضورش در عملیات را هنوز به یاد دارد، در آن زمان ۱۸ سال بیشتر نداشت.
هنوز چهره معصوم محمد دانیال بعد از ۹ سال در ذهنش باقیمانده. در اولین عملیات تمام دغدغه اش تنها نجات دانیال از استخر بود که پس از بیرون کشیدن کودک، متوجه شد که نیم ساعت است که دیگر در این دنیا نیست…»
 نکته قابل توجه در ایستگاه آتش نشانی بانوان این است که سه نفر از بانوان آتش نشان همسر هم شغل خود دارند و پیش آمده که بعضا در برخی از عملیات ها به همراه همسر خود حضور یابند. وقتی نوبت به «سارا مهدوی» می رسد، کوتاه از زندگی متأهلیش می گوید و تنها فرزندش.
زنان آتشنشان, زنان آتشنشان در کرج, پایگاه آتشنشانی زنان, زنان دلیر آتشنشان
 رویت مار در آموزشگاه خواهر شوهر!
 «منصوره جوانمرد» آخرین بانوی آتش نشانی است که سفره دلش را برای ما باز می کند و از زندگی مشترک با شغل آتش نشانی می گوید: وقتی برای اولین بار خواستم که در عملیات حضور یابم، متوجه شدم که در یک آموزشگاه علمی یک مار است که با آتش نشانی تماس گرفته اند، با حضور در آموزشگاه و رویت ما و انجام اقدامات لازم، از میان جمعیت با خواهرشوهرم مواجه شدم.هم برای او جالب بود و هم برای من!
 گپ و گفت ما با به صدا در آمدن صدای آژیر خطر به پایان رسید و از بانوان آتش نشان هرکدام به سمت لباس های مخصوص خود رفتند. برایم جالب بود که یک خانم هدایت گر خودروی آتش نشانی باشد. حالا تنها در ایستگاه دو آتش نشان خانم حضور دارند، همه جا ساکت است، بقیه آتش نشانان خانم به محل حادثه رفته اند.
زنان آتشنشان, زنان آتشنشان در کرج, پایگاه آتشنشانی زنان, زنان دلیر آتشنشان

فرمانده منطقه دو آتش نشانی کرج یادآور شد: این گروه علاوه بر شرکت در ماموریتها به عنوان آموزشگر به مدارس ، مهدهای کودک و سایر اماکن مورد نیاز اعزام می شوند و به آموزش می پردازند.

همه تلاش گروه ۱۱ نفری زنان آتش نشان کرج این است تا واژه رشادت و شجاعت توام با عفاف زن ایرانی را ترجمه و به جهان صادر کنند .

زنان آتشنشان, زنان آتشنشان در کرج, پایگاه آتشنشانی زنان, زنان دلیر آتشنشان

از مطالب دیگر بخش اخبار هنرمندان هم دیدن نمایید …

پیشنهاد ما :

تصاویر مراسم تدفین پیکر عباس کیارستمی

انجام کار غیر اخلاقی الهام چرخنده

پیوستن سارا باهنر به شبکه جم

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “مصاحبه با بانوان آتش نشان در ایران”