free web hit counter

مصاحبه با سحر ذکریا

مجموعه: مصاحبه, مصاحبه بازیگران تعداد بازدید: 318
مصاحبه با سحر ذکریا

مصاحبه با سحر ذکریا

عکسهای سحر ذکریا, زندگی شخصی سحر ذکریا , زندگی حرفه ای سحرذکریا, کارهای سحرذکریا

قهوه تلخ یکی از بهترین کاهای ایشان است و صد البته یکی از به یاد ماندنی ترین کارهای ایشان  پاورچین یا همان یاسمنگولا خودمان است ,دراین پست از سایت آناپیک مصاحبه کوتاهی با این بازیگر توانمند داریم ,برای خواندن آن با ما باشید….

سحر زکریا با سریال «قطار ابدی» اولین کار کمدی‌اش را به صورت خیلی محدود شروع کرد ولی با «پاورچین» و بازی در نقش مهتاب، توانست توانایی خود را در نقش کمدی نشان دهد. البته بعد از این کار، بازی در کارهای کمدی را کنار گذاشت تا اینکه در سریال «مرد دو هزار چهره»، دوباره به کار کمدی برگشت.

علت اینکه تا به امروز در کار طنز فقط با مهران مدیری کار کرده‌اید چیست؟ آیا پیشنهاد خوب نداشته‌اید یا این یک تصمیم کاملاً شخصی است؟

اولین کسی که کار کمدی را به صورت جدی به من پیشنهاد کرد، آقای مهران مدیری برای سریال پاورچین بود. این پیشنهاد از جهاتی برای من بسیار جالب بود. اول اینکه هیچ وقت روحیه طنز نداشتم. دومین مسأله هم این بود که اصلاً تجربه کمدی آن هم با حجمی در حد سریال پاورچین را نداشتم. خوشبختانه مردم استقبال بسیار زیادی از آن کار کردند.بعد از آن کار هم پیشنهادهای بسیار زیادی برای کمدی. بسیار سخت است چون باید اول از همه، کمدی را بسیار درست و خوب بشناسی و دوم اینکه اسیر هجویات و لودگی‌ها و یکسری تکرارهای بی معنی نشوی.در حال حاضر تنها کسی که فکر می‌کنم طنز را می‌شناسد و کلاس کاری خودش را حفظ می‌کند مهران مدیری است. به همین دلیل با تنها کسی که تا امروز در کار کمدی همکاری داشته‌ام آقای مدیری است.

عکسهای سحر ذکریا, زندگی شخصی سحر ذکریا , زندگی حرفه ای سحرذکریا, کارهای سحرذکریا

به نظر شما الان مردم شما را صرفاً به عنوان یک بازیگر کمدی نمی‌شناسند؟
نه. اگر بعد از هشت ماه کار کمدی که در پاورچین انجام دادم مثل خیلی از بازیگرهایی که اینگونه موقعیت‌ها برایشان ایجاد می‌شود، مجدداً کار بعدی ام را هم کمدی انتخاب می کردم این حرف شما درست بود. در آن زمان همیشه نقش‌های کمدی و چیزی شبیه پاورچین به من پیشنهاد می‌شد. اما هیچ کدام از آنها را انتخاب نکردم و حتی تا دو سال هم بیکار ماندم. من منتظر پیشنهاد یک کار جدی بودم. البته نسبت به کمدی فرار نبودم اما احساس می کردم اگر قرار است دوباره در کارهای کمدی بازی کنم بهتر است دو، سه سالی از سریال پاورچین بگذرد. خوشبختانه اتفاقی که می‌خواستم افتاد و لطف و اعتمادی که آقای سیروس الوند به من داشت توانستم در فیلم «تله» به کارگردانی او بازی کنم و بعد از آن هم مجدداً با خود آقای الوند فیلم سینمایی «زن دوم» را کار کردم اما دلیل اینکه از آقای الوند اینقدر سپاسگذارم این است که او در آن زمان تنها کارگردانی بود که حاضر شد دوباره به من اعتماد کند چون بعد از بازی در پاورچین خیلی از کارگردان ها به من خرده گرفتند و گفتند که تو اشتباه کردی در یک کار کمدی بازی کردی در حالی که من معتقد بودم یک بازیگر باید بتواند در هر ژانری توانایی بازی و خلق یک کاراکتر را داشته باشد و این اجازه باید به او داده شود که در تمام زمینه ها خود را آزمایش کند.در هیچ جای جهان برچسب بازیگر کمدی یا درام یا اکشن به بازیگری نمی زنند. مثلاً رابرت دنیرو تلخ‌ترین و خشن ترین فیلم ها را بازی کرده ولی در کنارش یکسری کمدی های بسیار زیبا و بانمک را هم از او می توانید ببینید اما متأسفانه در ایران این جریان جا افتاده و هنوز هم دلیل آن را نمی دانم.

حالا اگر غیر از آقای مدیری، یک کارگردان خوب و توانمند در عرصه کمدی به شما پیشنهاد کار چه فیلم سینمایی و چه سریال بدهد آیا حاضر هستید کار کنید؟ یا اینکه کلاً قرار است ما کار کمدی را فقط در کارهای آقای مدیری از شما ببینیم؟
ببینید غیر از آقای مدیری من در چند تله فیلم و یک فیلم سینمایی هم نقش های تقریباً کمدی داشته ام که البته بازتاب خیلی خاصی برای من نداشت. ولی نکته اصلی اینجاست که کمدی سازی در ایران کار بسیار سختی است. خیلی از کارگردان های بسیار موفقی که کارهای غیرکمدی خوبی هم داشتند وقتی وارد کار کمدی شدند به سختی شکست خوردند. حتی خیلی از کارگردان های بسیار خوب کمدی هم بوده اند که بعضی از کارهایشان با شکست مواجه شده.این برای من ریسک بسیار بزرگی است که بخواهم با دیگران کار کمدی انجام دهم. اصلا وقتی با آدمی که کارش را می شناسد و به خوبی آن را بلد است می توانم کار کنم چرا باید به سمت کار کردن با دیگران بروم؟ البته در سینمای ایران هیچ چیزی محال نیست و شاید روزی برسد که من باورم نشود چنین حرفی را یک روز زده ام اما مطمئناً اگر قرار باشد روزی با کس دیگری کمدی کار کنم حتما باید توانایی هایش را به اندازه مهران مدیری بشناسم و بتوانم به او کاملا اعتماد کنم.

عکسهای سحر ذکریا, زندگی شخصی سحر ذکریا , زندگی حرفه ای سحرذکریا, کارهای سحرذکریا

به نظر شما چرا در کمدی، ما خانم‌ها را نقش‌های اصلی نمی‌بینیم؟
در کار کمدی اصولا دست و بال خانم ها برای بیان خیلی از شوخی ها بسته است. خیلی از آزادی هایی که آقایان در مقوله طنز دارند بنا به دلایلی که کاملاً معلوم و مشخص است برای خانم ها وجود ندارد. حتی خیلی از پشت صحنه هایی که در آن خانم ها کمی بیشتر می خندند را نمی توانیم نشان دهیم.
حتی وقتی که در حال کار کردن هستیم هم کنترل بسیار بیشتری نسبت به آقایان در حرکات و دیالوگ های خانم ها توسط کارگردان کار اعمال می شود. نویسنده ها هم در نوشتن شوخی ها برای آقایان بسیار راحت تر و دست بازتر نسبت به خانم ها عمل می کنند. گاهی اوقات که ما متن نوشته شده را می خوانیم اعتراض می کنیم چرا اینقدر متنی که برای آقایان نوشته می شود بهتر از ماست شوخی هایی که آنها می توانند انجام دهند بسیار خنده دار تر و متنوع تر از ماست و گاهی عملاً دست ما برای خیلی از شوخی ها بسته است. تمام این شرایط وقتی دست به دست هم می دهد باعث می شود بازیگر زن در ژانر کمدی همیشه در حاشیه قرار بگیرد و دیده نشود.

فکر می کنید خانم ها در کار کمدی تا چه اندازه توانایی و حق بداهه پردازی دارند؟
به نظرم بستگی به شرایط و نوع کاری که انجام می‌شود دارد. مثلاً در زمانی که ما پاورچین را کار می‌کردیم در خیلی مواقع اجازه بداهه‌پردازی داشتیم چون اتفاق‌های داستان در زمان حال رخ می داد و زبان بیان و نوع دیالوگ‌ها امروزی بود ولی در قهوه تلخ نوع گویش و دیالوگ‌ها کاملاً متفاوت است و همین که ما بتوانیم خود متن را به درستی اجرا کنیم کار بزرگی انجام داده‌ایم. چون از زمانی که متن را به ما می دهند تا زمانی که قرار است جلوی دوربین قرار بگیریم بیشتر از سه، چهار دقیقه طول نمی‌کشد و حفظ کردن جملات با آن گویش و کلماتی که در آن بکار رفته به تنهایی کار بسیار سختی است که فرصت فکر کردن به بداهه‌پردازی به ما نمی‌دهد. حتی این مسأله بداهه در مورد آقایان هم صدق می‌کند و آنها هم خیلی از بداهه‌پردازی استفاده نمی کنند و معمولاً متنی که دریافت می‌کنند را عینا اجرا می‌کنند.

گر به شما این اختیار را بدهند که خارج از بحث مرد و زن بودن یک نقش را برای بازی کردن در سریال قهوه تلخ انتخاب کنید دوست دارید که کدام نقش را بازی کنید؟
به نظرم تمام نقش هایی که آقایان در این سریال بازی می کنند جذاب است و جای کار بسیار زیادی دارد. ولی شاید اگر می توانستم خودم یک نقش را انتخاب کنم، دوست داشتم جای کاراکتر بابا اتی با بازی بسیار خوب جواد عزتی بازی کنم.

عکسهای سحر ذکریا, زندگی شخصی سحر ذکریا , زندگی حرفه ای سحرذکریا, کارهای سحرذکریا

عکس سحرذکریا با همسرش

منبع : آناپیک

 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “مصاحبه با سحر ذکریا”