free web hit counter

زندگینامه فروغ فرخزاد

مجموعه: بیوگرافی, بیوگرافی هنرمندان تعداد بازدید: 544
زندگینامه فروغ فرخزاد

زندگینامه فروغ فرخزاد

بیوگرافی فروغ فرخزاد, اشعار فروغ فرخزاد, زندگینامه فروغ فرخزاد, فروغ فرخزاد

فروغ فرخزاد یکی از آمحبوبترین شاعران زن ایران است ,فروغ یکی از طرفداران تساوی حقوق زن و مرد است , دیوان شعر او یکی از بهترین شاهکارهای ادبی است , با خواندن این پست از سایت آناپیک  با این شاعره ایران بیشتر آشنا شوید ….

نام اصلی فروغ‌الزمان فرخزاد
زادروز ۸ دی ۱۳۱۳ – ۲۴ بهمن۱۳۱۳

۲۹ دسامبر ۱۹۳۴
تهران

پدر و مادر محمد فرخزاد

توران وزیری‌تبار

مرگ ۲۴ بهمن ۱۳۴۵

۱۳ فوریه ۱۹۶۷ میلادی (۳۲ سال)
تهران

ملیت پرچم شاهنشاهی ایران (پیش از انقلاب ۱۳۵۷ خورشیدی) ایرانی
محل زندگی تهران
علت مرگ سانحهٔ رانندگی در جادهٔ دروس – قلهک
جایگاه خاکسپاری گورستان ظهیرالدوله
بنیانگذار شعر نو
پیشه شاعر و کارگردان
سال‌های نویسندگی ۱۳۴۵–۱۳۲۹
دیوان سروده‌ها اسیر
دیوار
عصیان
تولدی دیگر
ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد
همسر(ها) پرویز شاپور (طلاق گرفت)
فرزندان کامیار شاپور

حسین منصوری (فرزندخوانده)

شاعر محبوب ایران

زندگی‌نامه
فروغ در ظهر ۸ دی‌ماه در خیابان معزالسلطنه[۴] کوچهٔ خادم آزاد در محلهٔ امیریه تهران از پدری تفرشی و مادری کاشانی‌تبار به دنیا آمد.

پوران فرخزاد خواهر بزرگتر فروغ چندی پیش اعلام کرد فروغ روز هشتم دی ماه متولد شده و از اهل تحقیق خواست تا این اشتباه را تصحیح کنند.[۵]

فروغ فرزند چهارم توران وزیری‌تبار و محمد فرخزاد است. از دیگر اعضای خانواده او می‌توان برادرش، فریدون فرخزاد و خواهر بزرگترش، پوران فرخزاد را نام برد.

فروغ با مجموعه‌های اسیر، دیوار و عصیان در قالب شعر نیمایی کار خود را آغاز کرد.

بیوگرافی فروغ فرخزاد, اشعار فروغ فرخزاد, زندگینامه فروغ فرخزاد, فروغ فرخزاد

ازدواج با پرویز شاپور

فروغ در سالهای ۱۳۳۰ در ۱۶ سالگی با پرویز شاپور طنزپرداز ایرانی که پسرخاله مادر وی بود، ازدواج کرد. این ازدواج در سال ۱۳۳۴ به جدایی انجامید. حاصل این ازدواج، یک پسر به نام کامیار بود.

فروغ پیش از ازدواج با شاپور، با وی نامه‌نگاری‌های عاشقانه‌ای داشت. این نامه‌ها به همراه نامه‌های فروغ در زمان ازدواج این دو و همچنین نامه‌های وی به شاپور پس از جدایی از وی بعدها توسط کامیار شاپور و عمران صلاحی در کتابی به نام «اولین تپش‌های عاشقانهٔ قلبم» منتشر گردید.

سفر به اروپا
پس از جدایی از شاپور، فروغ فرخ‌زاد، برای گریز از هیاهوی روزمرگی، زندگی بسته و یکنواخت روابط شخصی و محفلی، به سفر رفت. او در این سیر و سفر، کوشید تا با فرهنگ اروپا آشنا شود. با آنکه زندگی روزانه‌اش به سختی می‌گذشت، به تئاتر و اپرا و موزه می‌رفت. وی در این دوره زبان ایتالیایی، فرانسه و آلمانی را آموخت. سفرهای فروغ به اروپا، آشنایی‌اش با فرهنگ هنری و ادبی اروپایی، ذهن او را باز کرد و زمینه‌ای برای دگرگونی فکری را در او فراهم کرد.

بیوگرافی فروغ فرخزاد, اشعار فروغ فرخزاد, زندگینامه فروغ فرخزاد, فروغ فرخزاد

آشنایی با ابراهیم گلستان و کارهای سینمایی فروغ
آشنایی با ابراهیم گلستان نویسنده و فیلمساز سرشناس ایرانی و همکاری با او، موجب تغییر فضای اجتماعی و درنتیجه تحول فکری و ادبی در فروغ شد.در سال ۱۳۳۷ سینما توجه فروغ را جلب می‌کند؛ و در این مسیر با ابراهیم گلستان آشنا می‌شود و این آشنایی مسیر زندگی فروغ را تغییر می‌دهد؛ و چهار سال بعد یعنی در سال ۱۳۴۱ فیلم خانه سیاه است را در آسایشگاه جذامیان باباباغی تبریز می‌سازند؛ و در سال ۱۳۴۲ در نمایشنامه شش شخصیت در جستجوی نویسنده بازی چشمگیری از خود نشان می‌دهد. در زمستان همان سال خبر می‌رسد که فیلم خانه سیاه است برنده جایزه نخست جشنواره اوبر هاوزن شده و باز در همان سال مجموعه تولدی دیگر را با تیراژ بالای سه هزار نسخه توسط انتشارات مروارید منتشر کرد. در سال ۱۳۴۳ به آلمان، ایتالیا و فرانسه سفر می‌کند. سال بعد در دومین جشنواره سینمای مؤلف در پزارو شرکت می‌کند که تهیه کنندگان سوئدی ساختن چند فیلم را به او پیشنهاد می‌دهند و ناشران اروپایی مشتاق نشر آثارش می‌شوند. پس از این دوره، وی مجموعه تولدی دیگر را منتشر کرد. اشعار وی در این کتاب تحسین گسترده‌ای را برانگیخت؛ پس از آن مجموعه ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد را منتشر نمود.

در میان سال‌های ۱۳۴۲–۴۳ فروغ یکبار دست به خودکشی زد که یک جعبه قرص گاردنال را خورد ولی خدمتکارش در هنگام غروب متوجه شد و او را به بیمارستان البرز برد.

بیوگرافی فروغ فرخزاد, اشعار فروغ فرخزاد, زندگینامه فروغ فرخزاد, فروغ فرخزاد

پایان زندگی
فروغ فرخزاد، در ساعت ۴:۳۰ بعد از ظهر دوشنبه ۲۴ بهمن، ۱۳۴۵ هنگام رانندگی خودروی جیپ ابراهیم گلستان، در جاده دروس – قلهک، برای تصادف نکردن با اتوموبیل مهدکودک، از جاده منحرف شد و جان باخت.روز چهارشنبه ۲۶ بهمن جسد او را در امام‌زاده اسماعیل قلهک شستند و با حضور خانواده، دوستان و علاقه‌مندانش در گورستان ظهیرالدوله به خاک سپردند. صادق چوبک، ابوالقاسم انجوی شیرازی، جلال آل‌احمد، مهدی اخوان‌ثالث، احمد شاملو، هوشنگ ابتهاج، سیاوش کسرایی، بهرام بیضایی، نجف دریابندری، احمدرضا احمدی و بسیاری دیگر از هنرمندان و نویسندگان در این مراسم حاضر بودند.

آثار
۱۳۳۱ – اسیر، شامل ۴۳ شعر
۱۳۳۵ – دیوار، شامل ۲۵ قطعه شعر
۱۳۳۶ – عصیان، شامل ۱۷ شعر
۱۳۴۱ – تولدی دیگر، شامل ۳۵ شعر
۱۳۴۲ – ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد، شامل ۷ شعر

موسیقی‌هایی که برروی شعر فروغ ساخته شده‌است
نوشتار اصلی: ترانه شناسی فروغ فرخزاد
وداع؛ خواننده و آهنگساز و نوازنده: حسین دهقان
عاشقانه؛ خواننده: معین
این چه عشقیست(دیدار تلخ)،خواننده:معین
لمس: خواننده: بهرام نورایی
تو آرامش دست‌های پر
آرامش دست‌های خالی نیست

بیوگرافی فروغ فرخزاد, اشعار فروغ فرخزاد, زندگینامه فروغ فرخزاد, فروغ فرخزاد

منبع : آناپیک

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “زندگینامه فروغ فرخزاد”