free web hit counter

درس عبرت فیلم سیانور از ناکامی امکان مینا

مجموعه: اخبار, اخبار سینما تعداد بازدید: 262
درس عبرت فیلم سیانور از ناکامی امکان مینا

ساخت آنونس ها و تیزرهای تبلیغاتی فریبنده و دور از جهان واقعی فیلم ها گویا دیگر بدل به یک اپیدمی شده است که این بار در فیلم سیانور هم به خوبی رعایت شده تا این فیلم هم بتواند فروشی بالایی داشته باشد.

تیزرهایی که به تماشاگران آدرس غلط می دهند و در مراجعه به سالن های سینما و مواجهه با فیلم، به شدت توی ذوقشان می خورد. امسال فیلم های «لانتوری» و «دراکولا» دقیقاً با همین تاکتیک قصد داشتند که فضایی غیرواقعی را القا کنند و تماشاگران در سالن، با دنیایی متفاوت از آنچه آنونس ها به آنان وعده دادند، رو به رو شدند.

هر چند دو فیلم مذکور به هر ضرب و زوری بود فروش های چند میلیاردی را رقم زدند، اما فیلم امکان مینا با پنهان کردن تم اصلی خود که یک تریلر سیاسی بود و درشت نمایی وجه عاشقانه اثر، نتوانست به مقصود برسد. همین شد که فیلم کمال تبریزی حتی به مرز نیم میلیارد تومان فروش هم نرسید. اینها را گفتیم تا برسیم به ساخته اخیراً اکران شده بهروز شعیبی.

«سیانور» با درک علل شکستی که گریبانگیر «امکان مینا» شد و تشابه نسبی مضمونی که با ساخته تبریزی دارد، با خودداری از کوچکترین اشاره به وجوه سیاسی فیلم، آنرا تا حد یک درام عاشقانه قدیمی تقلیل داده است. سازندگان «سیانور» از تجربه شکست «امکان مینا» به این نتیجه رسیده اند که مردم چندان تمایلی به تماشای درام های سیاسی ندارند و اگر بو ببرند که «سیانور» چنین حال و هوایی دارد، قطعاً سراغ فیلم های دیگر می روند. بر همین مبنا، تنها نشانه از سیاسی بودن فیلم، نمایی کوتاه از اسلحه ای است که در دست بهنوش طباطبایی به چشم می خورد.

با تمام این اوصاف، «سیانور» طی سه روز در تهران ۸۵ میلیون تومان فروخته که این رقم در شهرستان ها حدود ۱۵ میلیون تومان بوده است. «لانتوری» با استفاده از این تمهید فریبنده، تا انتها از نمایش صحنه های دلخراش اسید پاشی در تیزرهایش خودداری کرد و باید دید سازندگان «سیانور» هم از افشای مضمون اصلی فیلم در نمایش اتفاقات دهه پنجاه، سازمان مجاهدین و… اجتناب خواهند کرد یا خیر.

همانطور که در خلاصه داستان فیلم هم سیانور یک درام عاشقانه جلوه داده می شود. این در حالی است که «سیانور» اتفاقاً علی رغم نادیده گرفته شدن در یکی ـ دو جشنواره و جشن داخلی، فیلمی شسته رفته و جذاب است و به نظر می رسد در صورت معرفی صحیح، فروش خوبی را تجربه کند.

پیشنهاد ما :

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “درس عبرت فیلم سیانور از ناکامی امکان مینا”