free web hit counter

جدیدترین عکس های نوید محمدزاده بازیگر لانتوری

مجموعه: عکس, عکس بازیگران مرد تعداد بازدید: 889
جدیدترین عکس های نوید محمدزاده بازیگر لانتوری

نوید محمدزاده (زادهٔ ۱۷ فروردین ۱۳۶۵ در ایلام) بازیگر سینما و تئاتر ایرانی است. نقش‌آفرینی وی در فیلم عصبانی نیستم موجب تحسین بسیاری از منتقدین گردید، تا جایی که بسیاری محمدزاده را شایسته دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد در سی و دومین دوره جشنواره فیلم فجر می‌دانستند.

عکس, عکس بازیگران مرد, فیلم لانتوری

خلاصه داستان فیلم لانتوری :

داستانی عاشقانه که در بستر شهر تهران روایت می شود… ظاهراً در بخشی از فیلم “لانتوری” نیز به دغدغه اسیدپاشی پرداخته شده است. گفته می شود داستان «لانتوری» درباره پسر جوان بزهکاری از طبقه اجتماعی پایین است که عاشق دختری از طبقه مرفه می شود؛ اما نظیر حوادث معمول اسیدپاشی در کشورمان، وقتی از وصال دختر محبوبش ناامید می شود و دست رد به سینه اش می خورد، اقدام به اسیدپاشی به این دختر می کند. پیش از این نوید محمد زاده از جمله بازیگران مطرح تئاتر ایران بود که با بازی خوب خود در فیلم “عصبانی نیستم” رضا درمیشیان توانست در کانون توجهات قرار گیرد. در حالیکه فیلم «لانتوری» در سکوت خبری در حال تولید بود، بازدید ایوبی از پشت صحنه این فیلم، باعث شد خبر این فیلم رسانه‌ای شود. ساخته قبلی درمیشیان؛ «عصبانی نیستم!» که فیلم برگزیده و برنده سه جایزه انجمن منتقدان بود و جوایز متعدد بین‌المللی از جمله جایزه فیلم‌ساز بااستعداد سال را از آکادمی‌سینمای آسیاپاسیفیک نتپک (‌شبکه ارتقای سینمای آسیا‌) گرفت و برنده سه جایزه بهترین فیلم‌، بهترین کارگردانی استعداد آسیا شد و جایزه بزرگ وینسنت وارد را از جشنواره شانگهای گرفت، با وجود داشتن پروانه نمایش‌، سه شب قبل از نمایش عمومی ‌به درخواست کمیسیون فرهنگی مجلس و وزیر ارشاد از نمایش آن جلوگیری به عمل آمد و اجازه نمایش عمومی‌ پیدا نکرد. در زمان پروسه تولید مدتی فیلمبرداری لانتوری متوقف شد. گفته شد دلیل این اتفاق همکاری نکردن برخی نهادها در ندادن لوکیشن به فیلم برای فیلمبرداری بوده. لوکیشن هایی مثل زندان و…

عکس, عکس بازیگران مرد, فیلم لانتوری

نوید محمدزاده در سی و دومین دوره جشنواره فیلم فجر با کسب کامل آرای داوران به عنوان بهترین بازیگر نقش اول مرد برای کسب سیمرغ انتخاب شد. اما به علت فشار گروه‌هایی خارج از سینما فیلم عصبانی نیستم از بخش مسابقه خارج و جایزه به رضا عطاران اهدا شد.بعد از این اتفاقات وی گفته بود: خوب شد به من جایزه ندادند، آنهایی که سیمرغ گرفته‌اند کجا هستند. هر موقع اراده کنم سیمرغ می‌گیرم ، این اظهارات با واکنش تند پرویز پرستویی مواجه شد.

عکس, عکس بازیگران مرد, فیلم لانتوری

محمدزاده برای بازی در فیلم ابد و یک روز در سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را دریافت کرد.

عکس, عکس بازیگران مرد, فیلم لانتوری

 لانتوری یک کلمه ی فرنگی است که با اصطلاحات جنوب ایران آمیخته شده!

فرزاد جمشیدی مجری و پژوهشگر تلویزیون یادداشت کوتاهی درباره ی کلمه ی لانتوری نوشته و در اختیار این خبرگزاری قرار داده است.جمشیدی با اشاره به کنجکاوی این روزهای مردم کشورمان درباره ی کلمه ی “لانتوری” که اخیرا به واسطه ی فیلمی با همین نام به نویسندگی، تهیه کنندگی و کارگردانی (رضا درمیشیان) سر زبان ها قرار گرفته، نوشت:هنگامی که برای تحقیقات فرهنگ نامه ی جامع مشاهیر ایران به نقاط مختلف ایران سفر می کردیم، در مناطق جنوبی کشور، خاصه آبادان و خرمشهر و شهرهایی چون بوشهر و بندرعباس به کلمات، عبارات و اصطلاحاتی برمی خوردیم که زاده ی معاشرت و مهاجرت خارجیان (به ویژه انگلیسی ها) به میهنمان بودند.

عکس, عکس بازیگران مرد, فیلم لانتوری

جمشیدی می نویسد:در همین زمینه اصطلاحات جالبی را پیدا کردیم. مثلا در آبادان هنوز هم برخی از این کلمات و اصطلاحات خارجی در محاورات مردم بومی شنیده می شود مثل:آفیس بوی (پادو، گماشته)؛ پیپ حوس (شلنگ) ؛ تماته (گوجه فرنگی) ؛ اسپکتر (مسئول، سرپرست) ؛ اورد (دستور) !

عکس, عکس بازیگران مرد, فیلم لانتوری

این مجری و محقق نام آشنای کشورمان اعتقاد دارد:بر همین مبنا در جنوب کشورمان کلمه ی “لانتوری” چندین بار به گوش ام خورد و در پی آن برآمدم که معنا و مفهوم آنرا پیدا کنم.جمشیدی می گوید: در همانجا بود که متوجه شدم سابق بر این و در زمان نبودن یا کم بودن برق و لامپ در ایران، فانوس هایی از خارج کشور همراه با ملوانان و کارکنان صنعت نفت انگلیس وارد ایران می شود. این فانوس ها “لانترن” نام داشته که برگرفته از خود کلمه ی فانوس (Lantern یعنی فانوس) بوده است.البته (lunt) به معنی مشعل هم در آن مناطق، مورد استفاده ی کارگران صنعت نفت قرار می گیرد.

عکس, عکس بازیگران مرد, فیلم لانتوری

وی می گوید: همانطور که گفته شد، وجود پالایشگاه ها و بنادر مختلف در کشورمان موجب معاشرت هموطنان جنوبی ما با افراد مختلف خارجی شده بود و همین موضوع باعث تطور و تحول کلمات خارجی در زبان ایرانی شده است.بر این اساس، سابقا کلمه ی فانوس را در جنوب کشور به نام لانترن اسم می بردند. کمااینکه اولین رژه لب را به نام “برند” (Brand) آن، “ماتیک”…. اولین سقز فرنگی را “آدامس”، اولین پودر رختشویی را “تاید”، اولین اسپری موی سر را “تافت” و اولین ذرت بوداده را “چسترفیلد” می گفتند که بعدها و تا هنوز با نام عجیب دیگری در ایران معروف شده است!

عکس, عکس بازیگران مرد, فیلم لانتوری

فرزادجمشیدی مجری و محقق تلویزیون می گوید:عجیب این است که لانترن به معنای فانوس در طی زمان و در محاوره ی متعدد محلی، با علامت صفت فاعلی در انگلیسی (er) یک کلمه ی مرکب ایجاد کرده و “لانتر” یا “لانتور” به معنای کسی است که فانوس را حمل می کرده!

عکس, عکس بازیگران مرد, فیلم لانتوری

اما چرا کلمه ی لانتوری به معنای ناسزا در ایران استفاده می شود؟

جمشیدی، مولف اولین فرهنگ نامه ی جامع مشاهیر ایران می نویسد:در قمارخانه ها و کازینوهای قدیمی جنوب ایران مرسوم بوده هر کس می باخته و در ازای آن نمی توانسته از عهده ی تادیه و پرداخت کامل وجه خود برآید، می بایست به مدت چند روز برای فرد برنده و پیروز در قمار، فانوسی حمل می کرده و ای بسا این حمل فانوس به مکان های خلوت تر و کارهای فرومایه تر دیگری نیز می انجامیده و همه ی اینها برای ایجاد کسر شان در فرد بازنده بوده است. و از همین روی “فانوس کش” یا “فانوس کشی” به عنوان فحش و ناسزا استفاده می شده !بنابراین اصطلاح “لانتوری” به صورت خلاصه و مجمل، یعنی فردی در مرتبه ی بسیار پایین جامعه!گفتنی است لانتوری نام فیلمی است به کارگردانی رضا درمیشیان که چندی است روی پرده های اکران سینماهای کشور قرار گرفته و با استقبال کم نظیر تماشاگران مواجه شده است.فیلم لانتوری به موضوع قربانیان اسیدپاشی می پردازد و سال گذشته در جریان جشنواره ی فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ قرار گرفته بود.

عکس, عکس بازیگران مرد, فیلم لانتوری

عکس نوید محمدزاده بازیگر جوان سینما

عکس, عکس بازیگران مرد, فیلم لانتوری

عکس های جدید لانتوری

عکس, عکس بازیگران مرد, فیلم لانتوری

عکس های بازیگران مرد سینما ایران

mohamadzade6

عکس جدید نوید محمدزاده

mohamadzade7

پیشنهاد ما :

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “جدیدترین عکس های نوید محمدزاده بازیگر لانتوری”