free web hit counter

بیست فیلمی که تا پیش از مرگ باید دید

مجموعه: اخبار, اخبار سینما تعداد بازدید: 252
بیست فیلمی که تا پیش از مرگ باید دید
سایت ایندیپندنت اسامی ۲۰ فیلم را که باید پیش از مرگ به تماشای آنها نشست منتشر کرد.ایندیپندنت از ۲۰ فیلم کلاسیک مدرن محصول ۱۵ سال اخیر به عنوان آثاری نام برد که باید آنها را پیش از مرگ دید.

مشخصات فیلمهای مذکور از این قرار است:

دانی دارکو ساخته علمی-تخیلی ریچارد کلی در سال ۲۰۰۱،نوجوانی به نام دانی دارکو(جک جلینهال) یک شب توی خواب راه می افتد و از خانه خارج می شود و با خرگوش غول پیکر و زشت رویی به نام فرانک ملاقات می کند که به او می گوید دنیا ۲۸ روز و ۶ساعت و ۴۲ دقیقه و ۱۲ثانیه دیگر نابود خواهد شد…

اخبار, اخبار سینما, فیلم های خارجی

بولینگ برای کلمباین ساخته مایکل مور در سال ۲۰۰۲ با موضوع ماجرای کشتار دبیرستان کلمباین در آمریکا،در فیلم مستند بولینگ برای کلمباین، «مایکل مور» فیلم ساز آمریکایی، ریشه های قتل ها و خشونت های بی هدف را در آمریکا مورد بررسی قرار می دهد. عنوان و موضوع این فیلم برگرفته از ماجرای کشتار دبیرستان کلمبایناست و نگاهی انتقادی به قانون حمل اسلحه در ایالات متحده آمریکا دارد. این فیلم برنده جایزه اسکار بهترین فیلم مستند در سال ۲۰۰۳ شد.

اخبار, اخبار سینما, فیلم های خارجی

 

شهر خدا فیلمی برزیلی در ژانر گانگستری محصول ۲۰۰۲ به کارگردانی فرناندو میرلیس،  فیلم ابتدا در کشور برزیل و یک سال بعد در سینماهای سایر کشورها به اکران عمومی رسید.فیلم روایتی از رشد جرم و جنایت در حاشیه شهر ریو دوژانیرو در خلال سال‌های دهه ۶۰ تا ۸۰ میلادی می‌باشد.

اخبار, اخبار سینما, فیلم های خارجی

درخشش ابدی یک ذهن پاک محصول سال ۲۰۰۴ در ژانرهای رمانتیک و علمی-تخیلی به کارگردانی میشل گوندری،داستان این فیلم عجیب، درباره زوجی است که تلاش می‌کنند خاطره یکدیگر را هنگامی‌که رابطه شان به سردی گراییده، از حافظه هم پاک کنند، اما با چالش‌های جدیدی مواجه می‌شوند. دکتر هاوارد سرپرست کلینیکی است که کارش پاک کردن آن دسته از خاطرات افراد است که دوست ندارند آنها را در ذهن خود داشته باشند. کلینیکی که اغلب زوج‌ها خصوصاً در روزهای نزدیک به ولنتاین به آن مراجعه می‌کنند تا خاطرات بدی را که از هم در ذهن خود دارند پاک کنند. تکنیسین‌های کلینیک ابتدا مکان خاطرات مورد نظر را که به صورت لکه‌های روشنی روی مغز نمودار می‌شود، شناسایی کرده و سپس به محو کردن آن لکه‌های نور می‌پردازند. ابتدا کلمنتاین و سپس جول آگاهانه تصمیم به پاک کردن خاطرات مشترکشان می‌گیرند، اما حتی بعد از فراموشی یکدیگر، مجدداً به سمت هم کشیده می‌شوند، زیرا لکه نوری که در قلب آنها روشن شده بود درخششی ابدی داشت.

اخبار, اخبار سینما, فیلم های خارجی

مستند کمدی درام منو گنده کن ساخته مورگان اسپرلاک در سال ۲۰۰۴،مورگان اسپرلاک از شخصیت خوش برخورد خود و موضوعی داغ برای ساختن فیلم مستندی استفاده کرد که حرفه فیلمسازی او را تعریف کرد.اسپرلاک با فیلم حسابی چاقم کن (Super Size Me) به مسئله روز ایالات متحده یعنی چاقی بیش از حد پرداخته و دوربین خود را به سوی مک دونالد چرخانده و در این مسیر، نگاه ما به فست فود را تغییر می دهد، آن هم در فیلمی که به مدت یک ماه، او فقط از منوی مک دونالد، غذا سفارش می دهد.این فیلم نقش مهمی در تغییر سیاست مک دونالد و قرار دادن گزینه های سالم تر در منوی آن و البته حذف گزینه سوپر سایز از منوی مک دونالد دارد.

اخبار, اخبار سینما, فیلم های خارجی

درام جنایی جایی برای پیرمردها نیست به کارگردانی جوئل و ایتن کوئن،فیلم سه شخصیت اصلی دارد: یک – «لولین ماس» (برولین) که اتفاقی به چمدانی حاوی دو میلیون دلار که متعلق به قاچاقچیان مواد مخدر بوده، دست پیدا کرده است؛ دو – «آنتون چیگور» (باردم) قاتل بی رحمی که هر کسی را که سر راهش قرار بگیرد می کشد و به دنبال «ماس» و پول هاست؛ سه – «کلانتر اد تام بل» (جونز) که هم می خواهد «آنتون» را دستگیر کند و هم به دنبال «ماس» است. اما خود «آنتون» نیز به دنبال «ماس» و پول هاست .

اخبار, اخبار سینما, فیلم های خارجی

 

راتاتویی یک فیلم انیمیشن برنده جایزه اسکار و جایزه گلدن گلوب محصول ۲۰۰۷،داستان موشی که آشپزی کردن یک آشپز را، با کشیدن موهای او کنترل میکند، کاملا در قلمرو فانتزی قرار دارد. , تیم دیزنی-پیکسار به حرفه ای ترین شکل ممکن این فانتزی را اجرا کرده اند. آنهم به وضوح به قصد سرگرم کردن بزرگسالانی که فانتزی در زندگیشان جای چندانی ندارد. همانطور که قبلا اشاره کردم، این فیلمی است که برای بزرگسالان ساخته شده ولی کودکان هم از آن لذت میبرند. اما همین نقطه قوت فیلم، ما را به سوی یکی از نقاط ضعف فیلم نیز راهنمایی میکند. اگرچه فیلم در بسیاری از مواقع بچه ها را سرگرم میکند،اما بنظر میرسد که درک داستان در لحظاتی برای آنها سنگین و مشکل باشد.

اخبار, اخبار سینما, فیلم های خارجی

فیلم خون به پا می شود ساخته پُل توماس اندرسون در سال ۲۰۰۷، وقتی، در سال ۱۸۹۸ دَنیل پلِین‌ویو دانیل دی-لوئیس ، از حفاران کارکشتهٔ نفت، اطلاع پیدا می‌کند که در دشتی در غرب آمریکا چاهی از نفت در حال تراوش از زمین است، فوری دست پسرخوانده‌اش را می‌گیرد و به آنجا می‌رود تا شانس‌هایش را در گرد و خاک بوستون بیازماید.دنیل که از کودکی تجربه‌های بدی با زندگی و انسان‌ها داشته، رفته‌رفته از نوع بشر تنفر پیدا کرده و قصد دارد با به دست آوردن ثروتی کلان زندگی‌ای ترتیب دهد تا دیگر به نوع بشر و تعامل با آن نیازی نداشته‌باشد. با وجود این طرز فکر، او به پسرخوانده‌ای که دست تقدیر بر سر راهش قرار داده (و دنیل ابتدا از او در جهت دروغ خانواده‌دار بودن و برای تسهیل مذاکرات تجاری‌اش استفاده می‌کند) دل می‌بندد. این پسرخوانده ناسپاس از آب در می‌آید و دنیل در تجربهٔ دیگری با شخصی روبرو می‌شود که خود را به دروغ، برادر گمشده‌ای از او معرفی می‌کند. این بار هم دنیل به نوع بشر شانس دیگری می‌دهد و به این “برادر” دل می‌بندد. بعداً او متوجه این دروغ نیز می‌شود و وی را می‌کشد. هر تجربه بد او را خشن‌تر می‌کند تا جایی‌که دیگر از رنجاندن فجیع ناسپاسان و کشتن ریاکارانی که به سراغش می‌آیند ابایی ندارد و فیلم پایان خونینی دارد…

اخبار, اخبار سینما, فیلم های خارجی

فیلم معمایی مهیج آمریکایی زودیاک به کارگردانی دیوید فینچر در سال ۲۰۰۷،قاتلی که پسر و دختری را در اتوموبیل شان کشته‌است به روزنامه سان‌فرانسیسکو کرونیکل نامه می‌فرستد و خود را به عنوان قاتل معرفی می‌کند. قتل‌های دیگری پس از آن اتفاق می‌افتد و قاتل، نامه‌های دیگری به روزنامه می‌فرستد. کاریکاتوریست جوان روزنامه سرنخ‌هایی در این نامه‌ها پیدا می‌کند و با اصرار خود به کمک پلیس می‌آید که نتوانسته مدرک محکمه پسندی برای دستگیری قاتل پیدا کند.

اخبار, اخبار سینما, فیلم های خارجی

مردی روی سیم فیلم مستند ساخته جیمز مارش محصول سال ۲۰۰۸ بریتانیا،مارش در این فیلم مستند، ماجرای راه رفتن فیلیپ پتی بر روی یک سیم بین برج‌های تجارت جهانی نیویورک در دهه هفتاد میلادی را به تصویر کشیده است. این مستند افزون بر جایزه اسکار، جایزه اسپیریت، جایزه بهترین مستند جشنواره ساندنس و جایزه بفتا به عنوان بهترین مستند سال را برای مارش به ارمغان آورد.

اخبار, اخبار سینما, فیلم های خارجی

انیمیشن وال-ای محصول استودیوی پیکسار و به کارگردانی اندرو استنتون در سال ۲۰۰۸،هفتصد سال از ترک زمین توسط انسان‌ها سپری شده، و آنچه که بر روی کرهٔ زمین باقی‌مانده، کوه‌ها زباله و آهن‌پارهٔ انباشته‌است. وال ای ربات هوشمند آشغال‌جمع‌کنی است که ماموریت دائمش، فشرده سازی و جمع آوری این پسماندها و آلودگی‌های صنعتی است.روزی وال ای مشغول کار است که سفینه‌ای غول‌پیکر از فضا فرود می‌آید و مهمان کوچکی را بهمراه خود می‌آورد. این مهمان ایو (حوا) نام دارد و توسط وال ای با لفظ ایوا تلفظ می‌شود. ایو که ربات پیشرفته‌ای است موظف است که نشانه‌های حیات را در کره زمین شناسایی کرده و در صورت موفقیت، آن را به انسانها در اعماق فضا برده و گزارش کند.وال ای دلباختهٔ او می‌شود و ایو زمانی که بالاخره گیاه سبز نادری را می‌یابد و زمین را ترک می‌کند، وال ای به دنبال او به فضا می‌رود و عشق و حیات را به زمین برمی‌گرداند.

اخبار, اخبار سینما, فیلم های خارجی

حرامزاده‌های لعنتی محصول سال ۲۰۰۹ به کارگردانی کوئنتین تارانتینو، حوادث فیلم در زمان جنگ جهانی دوم اتفاق می‌افتد. کارگردان در این فیلم پایان جنگ جهانی دوم ورایش سوم را در یک ماجرای کاملاً خیالی به تصویر کشیده است. تارانتینو که خود نویسندگی فیلم را هم بر عهده داشته گفته است که که ایدهٔ ساخت این فیلم را از مدت‌ها پیش در سر داشته و فقط ۱۰ سال روی شخصیت آلدو (برد پیت) در فیلم فکر می‌کرد.

اخبار, اخبار سینما, فیلم های خارجی

تلقین ساخته کریستوفر نولان در سال ۲۰۱۰،فیلمی علمی تخیلی و دلهره‌آور به کارگردانی، نویسندگی و تهیه‌کنندگی کریستوفر نولان و محصول سال ۲۰۱۰ است. لئوناردو دی‌کاپریو، الن پیج، جوزف گوردون-لویت، ماریون کوتیار، کن واتانابه، تام هاردی، دیلیپ رائو، کیلین مورفی، تام برنگر و مایکل کین در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند. دی‌کاپریو نقش یک دزد حرفه‌ای را دارد که با نفوذ به ضمیر ناخودآگاه افراد، افکار آن‌ها را می‌دزدد. او که در ایالات متحده تحت پیگرد قانونی است، با پیشنهاد پاک شدن سابقه‌اش در ازای یک کار که غیرممکن به نظر می‌رسد، روبه‌رو می‌شود: «تلقین» یا القای یک ایده به ضمیر ناخودآگاه یک شخص.

اخبار, اخبار سینما, فیلم های خارجی

ساقدوش‌ها یک فیلم آمریکایی در ژانر کمدی محصول سال ۲۰۱۱ به کارگردانی پاول فیگ، کریستن ویگ، رز بیرن، ملیسا مک‌کارتی، الی کامپر و وندی مک‌لندن از بازیگران این فیلم هستند. فیلم نامزد دریافت جایزهٔ گولدن گلوب برای بهترین فیلم کمدی و موزیکال شد.این فیلم کمدی که خنده دار ترین و بانمک ترین تیم بازیگران زن را دارد، نشان داد که زنان بازیگر نیز می توانند مانند مردان بازیگر شما را بخندانند. کریستن ویگ بالاخره در یک فیلم نقش اول را ایفا می کند و البته ملیسا مک کارثی در همین فیلم بود که تبدیل به ستاره فیلم های سینمایی شد. پل فایگ با فیلم “ساقدوش ها” (Bridesmaids) بود که تبدیل به کارگردان فیلم های کمدی زنانه شد.

اخبار, اخبار سینما, فیلم های خارجی

راندن یا رانندگی یک فیلم تریلر آمریکایی محصول ۲۰۱۱ به کارگردانی نیکولاس ویندینگ رفن، فیلمنامهٔ این فیلم را حسین امینی براساس کتابی به همین نام به قلم جیمز سالیس به نگارش درآورد.فیلم، همانند کتاب، داستان یک رانندهٔ بدلکار است که روزها در یک گاراژ کار می‌کند. راندن قبل از اکران در سپتامبر ۲۰۱۱، در تعداد زیادی فستیوال به نمایش درآمد و توانست نظر بیننده‌ها را به خود جلب کند. همچنین در ۶۴اُمین فستیوال فیلم کن توانست جایزهٔ بهترین کارگردانی را برای ویندینگ رفن به ارمغان آورَد. ویندینگ رفن برای ساخت فیلم خود را تحت تأثیر هالووین و ترانسپورتر دانسته و آن را یک ادای احترام به راننده تاکسیتلقی کرده‌است.

اخبار, اخبار سینما, فیلم های خارجی

بازدارها ساخته اسپایک لی در سال ۲۰۱۱،قبل از آنکه اسپایک لی با Chi-Raq به خشونت با اسلحه در شیکاگو نگاهی بیندازد، مستندسازی به نام استیو جیمز فیلمی ساخت درباره افرادی که تلاش می کردند که خشونت را در شیکاگو متوقف کنند و در نتیجه مستندی به نام “بازدارها” (The Interrupters) ساخت که ماجرای گروهی از گانگسترهای سابق را به تصویر می کشید که جوانان را از خشونت باز می دارند. دوربین جیمز تعامل هایی باورنکردنی را شکار کرده که در آنها کلمات بیشتر از تفنگ ها و سلاح ها نقش دارند.

اخبار, اخبار سینما, فیلم های خارجی

مستند ترسناک عمل کشتن محصول ۲۰۱۲ ساخته جاشوآ اوپنهایمر درباره نسل کشی در اندونزی،مستندی در مورد سردسته های جوخه های مرگ اندونزی که در آن تجربیات زندگی سابق خود را در هر ژانر سینمایی دلخواه شان به تصویر می کشند…

اخبار, اخبار سینما, فیلم های خارجی

استاد ساخته پل توماس اندرسون در سال ۲۰۱۲،فیلمی در ژانر درام و ساخته کارگردان آمریکایی پل تامس اندرسن است. در این فیلم واکین فینیکس، فیلیپ سیمور هافمن و امی آدامز نقش آفرینی کرده‌اند.داستان فیلم دارای تشابهات بسیاری به فرقه ساینتولوژی می‌باشد به خصوص شخصیت اصلی داستان که شباهتهایی با ال. ران هابارد موسسساینتولوژی دارد.موسیقی فیلم نیز ساخت جانی گرینوود از نوازندگان گروه راک ریدیوهد می‌باشد که قبلاً در فیلم خون به پا خواهد شد هم با اندرسن همکاری کرده بود.

اخبار, اخبار سینما, فیلم های خارجی

رنگ سرچشمه محصول سال ۲۰۱۳ به نویسندگی، کارگردانی و تهیه‌کنندگی شین کاروث است.این فیلم دوّمین ساختهٔ کاروث پس از «آغازگر»، می‌باشد.رنگ سرچشمه، نخستین بار در جشنواره فیلم ساندنس ۲۰۱۳ بر روی پرده رفت و روایت‌گر داستانی‌ست که در آن زندگی یک مرد و زن تحت‌تأثیر انگلی مرموز قرار می‌گیرد.

اخبار, اخبار سینما, فیلم های خارجی

 پسرانگی ساخته ریچارد لینکلیتر در سال ۲۰۱۴,درام حماسی آمریکایی‌ای است و بازی پاتریشا آرکت، الار کولترین، لورلی لینکلیتر و ایتن هاک. این فیلم به طور مداوم در یک دورهٔ دوازده‌ساله با فیلمبرداری از الار کولترین که از کودکی به بزرگسالی می‌رسید، ساخته شده است. فیلمبرداری این فیلم در تابستان ۲۰۰۲ شروع و در اکتبر ۲۰۱۳ به پایان رسید. این فیلم اولین بار درجشنواره فیلم ساندنس سال ۲۰۱۴ آمریکا منتشر شد و نمایش رسمی‌اش به میانهٔ سال ۲۰۱۴ محول گردید. پسرانگی همچنین در بخش اصلی جشنوارهٔ ۶۴ فیلم برلین در بخش رقابتی نامزد دریافت خرس طلایی بهترین فیلم بود و در نهایت خرس نقره‌ای بهترین کارگردانی را برای «لینکلیتر» به ارمغان آورد و در جشنواره فیلم سیاتل نیز جایزهٔ بهترین فیلم، کارگردانی و بازیگری را بدست آورد.

اخبار, اخبار سینما, فیلم های خارجی

 

پیشنهاد ما :

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “بیست فیلمی که تا پیش از مرگ باید دید”